DenizDeSevenler

9 Eylül 2013 Pazartesi

Arazi - Organik Mavi Çay

Bugün de karşınıza yeni bir çay denemesi ile çıkmış bulunuyorum.

Fantastik çaylar konusunda giderek yükselen bir çıta izliyorum yakında konuşan çay falan içebilirim :)

Bu mavi çay'ı daha önceden bir Instagram paylaşımında görmüştüm ve görünümüne bayılmıştım alıp denemeyi düşünüyordum ama sonra aklımdan çıkıvermiş.

Bu aralar yine Deniz'in organik takıntısı baş gösterdi, her yerde kullandığımız kozmetiklerin temizlik ürünlerinin içeriğindeki şu şöyle zararlı bu böyle zararlı yazılarını okudukça coşup kendimi organik ürünler satan sitelere attım. Bir sürü yeni ürün keşfettim zaman içinde sizlerle de paylaşacağım, önce kendim deneyim ölmezsem size de anlatırım :PpP

Bu siteleri gezerken yine mavi çay çıkıverdi karşıma hemen sepete atıp bu sefer hafızamın kurbanı olmadan denemeye karar verdim.

Peki neymiş bu mavi çay biraz bakalım. Karabaş - Lavandua Stoechas L.

Karabaş otu yani.

Birçok faydası olduğu söyleniyor. En önemlisi kansere karşı koruyucu ve sigarayı bırakmaya yardımcı,

Ayrıca;

Balgam söktürücüdür. 
İdrar yolları iltihaplarını giderir.
Antiseptik ve yara iyileştiricidir.
Ağrı kesicidir. Sinirsel bas ağrısı ve uykusuzluğa iyi gelir.
Sara ve astımda yatıştırıcı bir etkisi vardır.
Egzama yaralarına iyi gelir.
Sinir ve kalp kuvvetlendiricidir.
Ses telleri enfeksiyonları ve tansiyon düşürücü etkileri vardır.
Kan dolaşımını düzenleyici, kan sulandırıcı ve damar genişletici özelliklere sahiptir.
Gelelim Arazi Mavi Çay'a; Büyük çay kutusu içerisinde 16 adet küçük dikdörtgen kutudan oluşuyor içerisinde dal şeklinde Karabaş otu bulunuyor. Kutuyu sapın olduğu taraftan açmanız gerekiyor ki bu da ambalajda belirtilmiş.

İçinden çıkan dalı fincana koyup üzerine kaynamış suyu ekliyorsunuz su yavaş yavaş maviye dönüşürken çayınız da demlenmiş oluyor sonra da afiyetle içiyorsunuz. Tadı öyle akılda kalıcı ya da değişik değil bildiğimiz bitki çayları gibi çok ilginç bir şey beklemeyin. Ama görünümü gerçekten keyifli.

Yalnız her dal aynı şekilde demlenmiyor. Annem, teyzem ve kendime üç fincan hazırlayıp aynı anda demledim ve üçümüzün de rengi farklı oldu. Bir tanesi neredeyse hiç mavi olmadı, biri biraz daha açık yeşlimsi bir mavi oldu diğeri ise tam bir mavi. Sanıyorum çiçeğin olgunluğu ile ilgili bir durum.Hem sağlık açısından hem de şık değişik sofralar kurarken bence bu çayı da denemelisiniz.


Ben çayı en uygun fiyata organikmagazam.com dan buldum 9.90 TL. Buradan sipariş edebilirsiniz. Farklı birçok organik ürün satan sitede de vardı ama en uygun fiyatlı buradaydı. 24 saat olmadan da elime ulaştı.

Enjoy!

4 yorum:

  1. çok güzel gözüküyor :) bu arada blogumda bi çekiliş var bekliyorum :)

    YanıtlaSil
  2. Yanıtlar
    1. Valla öyle hele ilk demlenme aşamasında yavaş yavaş mavilik yayılıyor süper görünüyor. Bir de çok faideliymiş içelim güzelleşelim yani :)

      Sil